تفاوت بین رس بستن عسل با شکرک چیست ؟

تفاوت بین رس بستن عسل با شکرک چیست ؟

رس بستن عسل 

عسل به علت در صد بالای مواد قندی که دارد در واقع یک ماده جامدی است که تحت شرایط بسیارشکننده ای به صورت مایع می باشد . ماده اشباع شده قندی (منظور از قند انواع قندهایی است که در علم شیمی با پسوند اوز مشخص می شود مانند گلوکز، فروکتوز و مالتوز ) باید در واقع جامد باشد، ولی به طور اتفاقی مایع است.

به همین دلیل به محض اینکه شرایط مطلوب مهیا شود این تغییر فیزیکی یعنی شکرک زدن، پدیدار می گردد. بعضی از عسل ها در شان (قاب) هم کریستالیزه می شوند.

باید توجه داشت که در بعضی ازکشورهای خارجی مردم عسل شکرک زده را بیشتر دوست دارند و قیمت آن هم بیشتر است. بطور کلی همه عسل های خالص شکرک می زنند ولی مدت لازم برای شکرک زدن عسل های مختلف با هم فرق می کند.

اگرتمایلی به خوردن عسل شکرک زده ندارید ظرف عسل را ( معمولا شیشه عسل را ) در آب ۴۵درجه قراردهید هنگامی که آخرین بلور محو شد و عسل به شکل اولیه خود برگشت آن را از آب در آورید .

معمولاٌ برای جلوگیری از تبلور عسل در کارخانه های بسته بندی کننده همین کار را انجام می دهند. دقت کنید در مورد حرارت دادن نباید عسل به دمای جوش ۱۰۰ درجه برسد چون بیشتر ویتامین های موجود درعسل از بین خواهد رفت.


آشنایی با ویژگی های فیزیکی عسل 


شکرک زدن عسل نه تنها دلیل بر بدی و تقلبی بودنش نیست بلکه برعکس معرف آنست که عسل کاملا سالم بوده و به هیچ
وجه با شکر مخلوط نشده است و این خلاف تصور غلط و رایج در ایران است که عسل شکرک زده و سفت شده را تقلبی می دانند.

رس بستن عسل
رس بستن عسل

تفاوت اول میان رس بستن عسل با شکرک زدن 

در عسل طبیعی حالتی وجود دارد که هر چند به آن شکر گفته می شود اما اسم واقعی آن رس بستن هست. در حالت رس بستن عسل از زیر شروع می کند به تغییر شکل دادن و چیزی شبیه روغن جامد میشود (از نظر قیافه) از زیر و شبیه یک کوه شروع می شود و رشد می کند تا تمام ظرف را بگیرد.
این حالت یک تفاوت اساسی با شکرک زدن دارد. شکرک زدن از رو انجام می شود نه از زیر … در محلول های آب و شکر اگر آب تبخیر شود شکر محلول محدد متبلور می شود (دوباره شکل شکر به خود میگیرد) این آب تبخیر شدن از رو انجام می شود و عمل شکرک از رو اتفاق می افتد .

تفاوت دوم

در شکرک زدن چون بخاطر تبخیر آب بوجود می آید اگر محلول را حرارت دهید تبخیر بیشتر شده و شکرک بیشتر می شود (باز هم از رو)
اما …
در رس بستن که در عسل طبیعی اتفاق می افتد با حرارت دادن عسل به حالت اول برمی گردد (از حالت شبیه روغن جامد خارج شده و دوباره مایعی روان و یکدست می شود).
این را بدانید که عسل را نباید حرارت داد یا در مواد یا نوشیدنی داغ اضافه کرد. زیرا آنزیمی بسیار مفید در عسل هست که در صورت حرارت دیدن تبدیل به سمی بنام هیدروکسی متیل فورفورال می شود.

نکته ۱: عسلی را که حرارت داده اند هیچگاه شکرک نمی زند و آن عسل دیگر خواص خود را از دست داده است.

نکته ۲: بسیاری از افراد عسل رس بسته را بیشتر دوست دارند به نظرشان خوشمزه تر می آید و اینکه استفاده از آن راحت تر است مثلا وقتی میخواهند با قاشق از ظرف بردارند چکه نمی کند . 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.