آیا می دانید عسل چگونه تولید می شود ؟

آیا می دانید عسل چگونه تولید می شود ؟

نحوه تولید عسل چگونه است ؟ 

در داخل کندوی زنبور عسل هر زنبور عسل کار خاصی انجام می دهد و تمام پروسه برای تولید عسل مشخص است. زنبورها به دو نوع مختلف غذا نیاز دارند.

یکی از آنها شهدی است که در قلب گل جمع می شود. یکی دیگر از برگهای گل است که حاوی دانه های کوچکی است که گرده نامیده می شود. درست همانطور که گل ها رنگ های گوناگون دارند، گرده های آنها نیز همین طور است.

اکثر زنبورها گرده و شهد را جمع آوری می کنند. اگر گرسنه باشد مقداری از شهد را به معده دیگر خود منتقل نموده تا برای نیازهای خود به انرژی تبدیل شود.


آشنایی با انواع عسل


زنبور عسل یک ماشین پرواز فوق العاده است. او می تواند مقدار زیادی از شهد یا گرده نزدیک به وزن خود را حمل کند. در نظر بگیرید که حتی پیشرفته ترین هواپیما به اندازه یک چهارم وزن خود بار حمل می کند، و شما می توانید این را معجزه بدانید که زنبور عسل می تواند با چنین باری در هوا باقی بماند.

هنگامی که کیسه پر از شهد است و زنبور به کندو می رسد، شهد به یکی از زنبورهای داخلی منتقل می شود و سپس دهان به دهان از زنبور تا زنبور عسل بعدی عبور می کند تا مقدار رطوبت آن از ۷۰ به ۲۰ درصد کاهش یابد. این عمل شهد را به عسل تغییر می دهد.

کندو تولید عسل طبیعی
کندو تولید عسل طبیعی

گاهی اوقات شهد در یک سلول در لانه زنبور قبل از دهان به دهان تبدیل به عسل می شود. زیرا برخی از تبخیر ها به دلیل دمای ۳۲٫۵ درجه سانتیگراد درون کند و ایجاد می شود.

در نهایت، عسل در سلول های ذخیره سازی قرار می گیرد و  مقداری از آن جهت تولید موم توسط زنبورها و یا مصرف زمستانه مصرف می شود. گرده مخلوط با شهد به “نان زنبور” و یا لارو تعبیر می شود. اگر زنبور عسل شکوفا شود، نیاز به غذای غنی از پروتئین دارد.

قبل از بازگشت دوباره به گل برای گرده بیشتر، زنبور عسل به تمیز کردن خود می پردازد. این کار بیهوده ای نیست، زیرا کارایی زنبور را بالا می برد.

بنابراین او می تواند با بازدهی بیشتری کار کند. در سراسر دوره حیات خود، زنبور عسل به طور خستگی ناپذیر به جمع آوری گرده ها، آوردن آن به کندو، تمیز کردن خود، و سپس بازگشت برای آوردن گرده بیشتر مشغول است.

برای جمع آوری ۴۵۰ گرم عسل، ۳۰۰ زنبور عسل حدود سه هفته کار می کنند. به طور متوسط یک کندوی زنبور عسل دارای ۴۰،۰۰۰ زنبور است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.